
Filc jest to produkt cenny nie tylko ze względu na wygląd, który może przybrać po jego ubarwieniu, ale również z właściwości wytrzymałościowych i fizycznych. Jak na surowiec uzyskiwany ze składników (w większości) naturalnych to ma wysokie właściwości polerskie i ścierne, a dodatkowo jest dobrym izolatorem. Polerowanie tworzyw sztucznych oraz metali nawet tak twardych jak stal tarczami filcowanymi to nie jedyne techniczne zastosowania tego materiału. Należy również wspomnieć o zastosowaniu filcu szarego (rysunek obok) do produkcji izolacji dźwiękowych i znanych nam uszczelek. Drugi typ filcu technicznego to filc biały, często używany jako podbicie butów czy w przemyśle budowlanym. Jak widać barwienie filcu technicznego jest raczej bezcelowe – jego użycie nie ma w tym przypadku walorów artystycznych.
Co można powiedzieć o właściwościach filcu? Filc techniczny oprócz barwy ma zazwyczaj również większą grubość, dochodzącą nawet do kilku centymetrów. W wyniku igłowania można otrzymać bardziej wytrzymały na rozciąganie materiał. Igły wprowadzone od góry przewlekają włókna z jednej warstwy do kolejnych wzmacniając całą strukturę. Zresztą spilśnianie może doprowadzić do prawie całkowitego zatarcia się różnic między warstwami ujednorodniając materiał. Filc posiada typową dla materiału naturalnego dużą porowatość, która i tak nie jest wysoka dzięki nakładającym się warstwom. Wskutek tego i dzięki dobrym właściwościom hydrofilnym może chłonąć różne płyny, a także pyły, które nie przedostają się przez jego strukturę i stąd znajduje szerokie zastosowanie na uszczelki. Płyn w filcu jest magazynowany przez dłuższy czas umożliwiając jej transportu. Właściwości izolacyjne na ciepło i dźwięki oraz nie podleganie wibracjom są korzystne jeżeli myśli się o zastosowaniu filcu do pakowania lub jako osłona przeciwdźwiękowa.
Na sam koniec należy podkreślić coraz większą rolę jaką odgrywa filc dekoracyjny. Jest to cieńsza odmiana filcu, która podobnie jak filc techniczny też ma zwartą strukturę, tylko o mniejszej wytrzymałości. Nie jest ona konieczna w tym przypadku. Barwione włókna są ze sobą filcowane w kilkumilimetrowe warstwy. Artystyczne zastosowanie filcu to różnego typu ozdoby z filcu, czyli szeroko rozumiane dekoratorstwo. Z filcu można zrobić proste dodatki biżuteryjne, a zastosowanie artystyczne zależy od inwencji twórczej artysty. Zabawki z filcu, broszki z filcu to kolejne typy zastosowań tego materiału. W produkcji odzieży filc też odegrał znaczącą rolę np. jako podszewki utrzymujące ciepło lub kapelusze.