
Filc jest materiałem, który towarzyszy nam od dawna. Nie każdy bowiem wie, iż jest on jednym z najstarszych, o ile nie najstarszym, materiałem włókienniczym. Na pewno wielu z nas pamięta filc w postaci szarych, nieatrakcyjnych wyrobów przemysłowych – to właśnie nim podbija się meble, aby nie rysowały podłogi. Dziś filc zyskuje coraz większą popularność i stosowany jest do wytwarzania kolorowej biżuterii, akcesoriów i wielu innych produktów. Czym właściwie jest filc i jak możemy go wykorzystać?
Czym jest filc?
Filc to nic innego jak materiał uzyskiwany w procesie spilśniania wełny. Do jego wytworzenia stosuje się nie tylko wełnę, ale również sierść zwierząt oraz niektóre sztuczne materiały. Filc może powstawać przy zastosowaniu metody bitej, czyli w wyniku bezpośredniego spilśniania włókien, a także metody tkanej, która polega na spilśnianiu jedynie zewnętrznej warstwy danej tkaniny. W efekcie otrzymujemy filce bite lub filce tkane.
Tradycyjne zastosowanie filcu
Powszechnie filc stosuje się do produkcji takich wyrobów jak berety oraz kapelusze, obuwie, a w szczególności kapcie, jak również jako materiał izolacyjny czy wszelkiego rodzaju okleiny.
Nowe życie filcu
Obecnie filc przeżywa swoje odrodzenie. Używa się bowiem filcu w wielu kolorach, a wyroby z niego nabierają iście artystycznego charakteru. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgają po niego rzemieślnicy tworzący biżuterię artystyczną.
Szerokie możliwości filcu sprawiają, że jest on materiałem bardzo wszechstronnym, dlatego z powodzeniem może służyć do wyrobu kolczyków, wisiorków, broszek, a także torebek, etui na telefon, podkładek pod filiżankę i wielu innych akcesoriów.
Filcowe maskotki
W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się maskotki z filcu. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż każdy samodzielnie może wykonać taką zabawkę. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka kolorów filcu, igłę z nitką i przy odrobinie kreatywności można stworzyć fantastyczne maskotki dla dzieci. Jeśli jednak nie posiadamy zdolności manualnych lub zwyczajnie brakuje nam czasu, możemy po prostu kupić tego typu maskotki w sklepach stacjonarnych czy w sieci. Są one stosunkowo tanie, a dzieci je uwielbiają.
Jak dbać o filc?
Gdy już weszliśmy w posiadanie maskotki czy innego wyrobu z filcu, warto wiedzieć, jak o niego dbać, aby na długo zachował swój wygląd. Przede wszystkim unikajmy prania filcu. Jeśli jest on zabrudzony, lepiej spróbować wyczyścić go na sucho, ewentualnie w wyprać w temperaturze ok. 30 stopni Celsjusza. Filcu nie należy skręcać czy ściskać, gdyż straci swój kształt. Suszmy filc w pozycji „leżącej” – na ręczniku czy ściereczce.