Istnieją dwa zasadnicze typy filcowania, czyli procesu z którego powstaje filc bity:
- na mokro
- na sucho
Filcowanie na mokro stosuje się głównie wtedy, gdy konieczne jest otrzymanie produktu trwalszego i przeważnie płaskiego w postaci chustek czy szali. W filcowaniu na mokro oprócz wody gorącej oraz zimnej wykorzystuje się również mydło, które pomaga w lepszym układaniu się warstw. Poniżej zamieszczone zostały poszczególne etapy filcowania na mokro najprostszej dekoracji filcowej w postaci serwetki:
- Ułożenie pierwszej warstwy na foli bąbelkowej lub ceracie przez odrywanie cienkich pasemek z wełny czesankowej (Rys. 1)
- Nałożenie kolejnych warstw w taki sam sposób – zależy od docelowej grubości produktu (Rys. 2)
- Naniesienie wzoru na gotowych warstwach z innego koloru wełny (Rys. 3)
- Po przykryciu wełny przepuszczalną siatką zmoczenie filcu wodą. Siatka zapewni pozostanie wełny na swoim miejscu podczas filcowania (Rys. 4).
- Nawilżenie warstw wodą z szarym mydłem – mydło można wcześniej utrzeć (Rys. 5).
- Kolistym ruchem rozprowadzanie wody z mydłem rozpoczynając od środka (Rys. 6)
- Naniesienie wody z mydłem na całej powierzchni warstw (Rys. 7) poprzez ruch kulisty – 3 do 15 minut, najpierw słabiej a później coraz mocniej. Ruch nie powinien być prostoliniowy, bo warstwy mogą się przenosić.
- Sprawdzenie czy warstwy się złączyły (Rys. 8)
- Powtórzenie czynności 4 – 8 na drugiej stronie (Rys. 9)
- Umycie filcu pod zimną wodą
Czynności 4-9 można wykonać wielokrotnie – filc będzie wtedy bardziej wytrzymały na rozciąganie.
Proces filcowania na mokro nie jest złożonym procesem i każdy może go wykonać w domu. Wszelkie produkty z filcu i różnego typu gadżety filcowe znajdują coraz większe uznanie, a ich wykonanie jak widać nie jest takie trudne.
Ładne zdjęcja 😉