Każda kobieta chce wyglądać oryginalnie i wyjątkowo. Istnieją różne sposoby, aby osiągnąć taki efekt. Jednym z nich są rzeczy wykonane z filcu.
Filc otrzymuje się poprzez metodę spilśniania. Polega ona na łączeniu włókien w zwartą masę. W procesie tym wykorzystuje się właściwości włókien, z których filc jest tworzony do utworzenia między nimi połączeń. Umacnia się je również dzięki stosowaniu:
- gorącej pary wodnej,
- słabych roztworów kwasów lub zasad,
- dużego nacisku lub tarcia.
Metody filcowania:
- Na mokro
- Potrzebna nam będzie wełna, którą zwilżamy, dodając płynu mydlącego.
- Następnie rozcieramy wełnę w rękach tym samym formując wstępny kształt. Kiedy go uzyskamy wełnę płuczemy i osuszamy ręcznikiem.
- Dodajemy różnego rodzaju wzory poprzez dodawanie innych kolorów wełny i powtórzenie wszystkiego od nowa.
- Na sucho
- Wykonujemy punkt 1 oraz 2 z poprzedniej metody. Kiedy mamy już filc bierzemy igłę, którą zawijamy lekko w wełnę i kołtunimy ją.
- Przytwierdzamy inny kolor wełny igłą.
- Łączymy filc razem z wełną za pomocą igły, którą zawijamy wełnę. Możemy dodawać różnych kolorów podobny sposób.
- Przycinamy wszystkie odstające kłaczki i wszystko co odstaje.
Wyroby uzyskiwane z filcu
Filc to materiał używany do produkcji kapeluszy lub beretów. Są one oryginalne i ciekawe. Mogą zostać wykonany w prosty sposób ale istnieje możliwość zrobienia ozdobnych kapeluszy np. z kwiatkami. Oprócz tego możemy kupić buty wykonane z filcu zwane walonkami.
Ozdoby z filcu są bardzo popularne. Wiele osób decyduje się na zakup lub wyrób własny filcowych ozdób na choinkę. Oprócz tego z filcu możemy zrobić różne breloczki, kwiatuszki, zawieszki, pudełeczka lub ozdoby na gumki do włosów. Popularna zaczyna się również robić biżuteria filcowa. Na rynku możemy również znaleźć torebki filcowe, które zachwycają swoim wyglądem oraz sposobem wykonania.
Dodatkowo filc ma swoje zastosowanie w przemyśle, gdzie stosowany jest do polerowania, izolacji lub uszczelniania.
Wyróżniamy następujące rodzaje filcu:
- dekoracyjny,
- techniczny,
- polerski,
- izolacyjny,
- igłowany,
- naturalny.
źródło zdjęcia – Pixabay.com